U utorak 19. oktobra 2021. godine svečano je otvoren 11. sajam stipendija koji je organizirala Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu u saradnji sa Ambasadom Republike Francuske, Campus France i Francuskim institutom u BiH.
Ambasadorica Republike Francuske u BiH NJ. E. gospođa Christine Toudic u pozdravnom govoru je navela da kao šesta zemlja u svijetu po broju stranih studenata, Francuska ove godine broji preko 370 000 stranih studenata među kojima je i 204 studenata iz Bosne i Hercegovine, upisanih na neku od 3500 francuskih visokoškolskih ustanova. TAkođer je navela da je Francuska šesta zemlja po broju studenata koji odlaze u druge zemlje ali je i prva zemlja po broju studenata koji ostvaruju mobilnost u okviru programa Erasmus+.
Ambasadorica Toudic je istakla: “Zadovoljstvo nam je biti danas ovdje sa vama i biti partner ovogodišnjem Međunarodnog sajma stipendija Univerziteta u Sarajevu, jednog od glavnih događaja u oblasti promocije studiranja i mogućnosti finansiranja studija. Jednako smo sretni što danas, tokom sajma, objavljujemo novi konkurs za stipendije Ambasade Francuske i sigurni smo da ćemo, kao i dosada, privući jako dobre kandidate koji svoje školovanje žele nastaviti u Francuskoj”, te uputila riječi zahvalnosti Univerzitetu u Sarajevu i rektoru Univerziteta na srdačnom prijemu, na održavanju ovog sajma kao i na jakim vezama uspostavljenim između Univerziteta, Ambasade Francuske i Francuskog instituta tokom cijele godine.
11. sajam stipendija otvoren je govorom prof. dr. Enite Nakaš, prorektorice za međunarodnu saradnju koja se obratila u ime rektora Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifata Škrijelja, naglasivši da je internacionalizacija je jedan od stubova Univerziteta u Sarajevu, ali i obrazovanja općenito. “Svjedočeći intenzivnom odlasku mladih iz BiH, mi promovišemo razmjenu kao vid privlačenja studenata u BiH. Za naše studente razmjena je najbolji vid sticanja obrazovnih vještina i kompetencija, a istovremeno su u obavezi vratiti se na matični fakultet”, naglasila je prorektorica Nakaš te istakla da se 11. sajam stipendija održava u online formi zbog pandemije korona virusa. „Smatram da su ovakve manifestacije jako važne jer nude mogućnost razmjene informacija o prilikama za studiranje i profesionalno usavršavanje naših studenata u inostranstvu, ali isto tako da se i mi kao Univerzitet u Sarajevu predstavimo svojim partnerima i međunarodnoj akademskoj zajednici“, naglasila je prorektorica Nakaš te dodala da je moderni svijet danas koncipiran tako da ga čine sve brži protok znanja i informacija, zato je bitno da i na polju akademske razmjene budemo u korak s trendovima.
Mr. Adnan Rahimić, viši stručni saradnik za međunarodnu saradnju, istakao je: „Prepoznajući važnost mobilnosti studenata, nastavnika i saradnika u Evropi ali i šire, Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu je uspješan organizator „Sajma stipendija“ – jedinstvene manifestacije ove vrste u Bosni i Hercegovini čiji je cilj da okupi sve institucije koje dodjeljuju i/ili administriraju stipendije ili dodjeljuju druge vrste finansijske podrške za studiranje u BiH i inozemstvu, te da im omogući da predstave svoje programe stipendiranja i finansijske podrške i da priliku posjetiocima da sve informacije o mogućnostima stipendiranja daljnjeg obrazovanja u BiH ili u inozemstvu dobiju na jednom mjestu.“
Jedanaesti sajam stipendija nastavlja se 20. i 21. oktobra 2021. godine, a zbog trenutne epidemiološke situacije u našoj zemlji sajam će se izvoditi online i to:
Srijeda, 20. oktobar 2021. godine, od 11:00 do 13:00 sati
Predstavljanje ponuda za studiranje i profesionalno usavršavanje u Bosni i Hercegovini (online):
- Alumni asocijacija Zapadnog Balkana (WBAA)
- ERMA – Evropski regionalni master studij iz demokratije i ljudskih prava u jugoistočnoj Evropi
- Fondacija Humanost u akciji u BiH
- Homework HUB
- Internacionalni univerzitet u Sarajevu
- Međunarodni komitet Crvenog krsta/križa (MKCK)
- Fondacija Konrad Adenauer
Četvrtak, 21. oktobar 2021. godine, od 11:00 do 13:00 sati
Predstavljanje ponuda za studiranje i profesionalno usavršavanje u inostranstvu (online):
- Ambasada Francuske u BiH
- Ambasada Japana u BiH
- Ambasada SAD-a u BiH
- Ambasada Ruske Federacije u BiH
- Ambasada Republike Turske u BiH
- Ambasada Češke Republike u BiH
- DAAD – Njemački ured za akademsku razmjenu
- US alumni asocijacija u BiH
- Austrijski kulturni forum Sarajevo
- Ministarstvo civilnih poslova BiH – Sektor za obrazovanje (CEEPUS)
- Program stažiranja njemačkog biznisa za zemlje Zapadnog Balkana
- IMT Nord Europe Univerzitet u Lilleu, Francuska
- Univerzitet u Tuluzu, Francuska
- Univerzitet Sciences Po, Francuska
- Poljoprivredni institut u Lilleu, Francuska
- ISAE-SUPAERO – Institucija za zračni inžinjering, Francuska
- Univerzitet u Poitersu, Francuska
- Karlov univerzitet u Pragu, Češka Republika
- Palacký univerzitet u Olomoucu, Češka Republika
- Univerzitet u Novoj Gorici, Slovenija
- Univerzitet u Aalenu, Njemačka
- Zagrebačka škola ekonomije i management, Hrvatska
- Univerzitet u Barseloni, Španija
- Univerzitet Tor Vergata u Rimu, Italija
- Ca’ Foscari Univerzitet u Veneciji, Italija
- Univerzitet u Bolonji, Italija
- Tehnički univerzitet u Dablinu, Irska
- Univerzitet primjenjenih nauka Upper Austria, Austrija
- Windesheim univerzitet primjenjenih nauka, Nizozemska
Svi zainteresovani koji žele da prisustvuju i saznaju više informacija o ponudama Jedanaestog sajma stipendija mogu posjetiti https://international.unsa.ba/11ss.